Hestan 30" Built-In Grill 1 Trellis Burners 1 Sear Burn Rotisser
Fuel Type:
Natural Gas
Color:
Tin Roof (Gray)
Shop the Hestan 30" Built-In Grill 1 Trellis Burners 1 Sear Burn Rotisser by Hestan Outdoor. Premium grill for your outdoor kitchen.
$7,499.00
Available by Special Order
Please call 813-875-EGGS (3447) or contact us to order this item.
Manufacturer Rebate Available
Hestan 2026 Rebate — Get 15% off complementary Hestan products with this grill
Get Rebate Form →
Offer valid through September 30, 2026
Product number:
GMBR30-NG-GG
Manufacturer:
Hestan
Description
Hestan 30" Built-In Grill 1 Trellis Burners 1 Sear Burn Rotisser
Product Highlights
• Available in 30", 36", and 42" widths
• Horizon Hood™ with spring-assisted hinges to hold at desired heights
• Motion activated Stadium Lights™ with halogen under-hood lighting
• Multi-purpose built-in ceramic infrared rotisserie / searing / nishing burner from 12,000 to 18,000 Btu/hour (depending on model) with simple touch on function
• Patented high performance 321SS tubular Trellis Burner™ at 25,000 Btu/hour each
• Patented 5/16" thick stainless steel DiamondCut Grates™ lasered in-house
• High performance variable ceramic infrared sear burner at 25,000 Btu/hour each
• Symmetrical ip to clean radiant tray with monogrammed ceramic briquettes
• 519 square inch total grilling surface for 30" model. 647 square inch total grilling surface for 36" model. 774 square inch total grilling surface for 42" model.
• Warming rack - 189 square inches for the 30" , 236 square inches for the 36" and 282 square inches for the 42" unit.- Available in 30", 36", and 42" widths
- Horizon Hood™ with spring-assisted hinges to hold at desired heights
- Motion activated Stadium Lights™ with halogen under-hood lighting
- Multi-purpose built-in ceramic infrared rotisserie / searing / nishing burner from 12,000 to 18,000 Btu/hour (depending on model) with simple touch on function
- Patented high performance 321SS tubular Trellis Burner™ at 25,000 Btu/hour each
- Patented 5/16" thick stainless steel DiamondCut Grates™ lasered in-house
- High performance variable ceramic infrared sear burner at 25,000 Btu/hour each
- Symmetrical ip to clean radiant tray with monogrammed ceramic briquettes
- 519 square inch total grilling surface for 30" model. 647 square inch total grilling surface for 36" model. 774 square inch total grilling surface for 42" model.
- Warming rack - 189 square inches for the 30" , 236 square inches for the 36" and 282 square inches for the 42" unit.
Specifications
| Manufacturer | Hestan |
| Manufacturer Part Number | GMBR30-NG-GG |
| Manufacturer Website Address | http://www.hestan.com |
| Brand Name | Hestan |
| Product Model | GMBR30-NG-GG |
| Product Name | GMBR30-NG-GG Gas Grill/Rotisserie |
| Product Type | Gas Grill/Rotisserie |
| Cooking Area | 4 Sq. ft. |
| Cooking Surface Width | 30" |
| Cooking Power | 18.17 kW |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Number of Cooking Elements | 3 |
| Features | Infrared Cooking |
| Power Consumption | 18.17 kW |
| Product Color | Pacific Fog Gray |
| Product Material | Ceramic |
| Grate Material | Stainless Steel |
| Form Factor | Built-in |
| Application/Usage | Outdoor |
| Model Number | GMBR30-NG-GG |
| Brand | Hestan |
| Category | Outdoor Grilling/30" Gas Grill |
| Mfr ID | HESTOD |
| Color | Dark Grey |
| UPS Shippable | N |
| Shipping Weight | 283 |
| UPC Code | 842763100302 |
| TAA Compliant | - |
Properties
| Brand: | Hestan Outdoor |
|---|---|
| Fuel Type: | Natural Gas |
| Mounting Type: | Built-In |
| Product Type: | Grill |
| Number of Burners: | 1 |
| Size: | 30" |
Reviews
0
Login