Hestan 36" Built-In Grill 3 Trellis Burners Rotisserie
$9,499.00
% $10,099.00 (5.94% saved)Available, delivery time: Leaves Warehouse in 1-2 Weeks. We'll confirm dates.
Hestan 36" Built-In Grill 3 Trellis Burners Rotisserie
Product Highlights
- Available in 30”, 36”, and 42” widths
- Horizon Hood™ with spring-assisted hinges to hold at desired heights
- Motion activated Stadium Lights™ with halogen under-hood lighting
- Multi-purpose built-in ceramic infrared rotisserie / searing / nishing burner from 12,000 to 18,000 Btu/hour (depending on model) with simple touch on function
- Patented high performance 321SS tubular Trellis Burner™ at 25,000 Btu/hour each
- Patented 5/16” thick stainless steel DiamondCut Grates™ lasered in-house
- High performance variable ceramic infrared sear burner at 25,000 Btu/hour each
- Symmetrical ip to clean radiant tray with monogrammed ceramic briquettes
- 519 square inch total grilling surface for 30” model. 647 square inch total grilling surface for 36” model. 774 square inch total grilling surface for 42” model.
- Warming rack - 189 square inches for the 30", 236 square inches for the 36" and 282 square inches for the 42" unit.
- Drip Tray
- Broiling Pan
Specifications
| Product Type | Gas Grill/Rotisserie |
| Cooking Area | 4 Sq. ft. |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Cooking Power | 26.08 kW |
| Fuel Type | Propane |
| Form Factor | Built-in |
| Grate Material | Stainless Steel |
| Product Material | Porcelain |
| Rotisserie Compatible | Yes |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Cooking Surface Width | 36" |
| Brand: | Hestan Outdoor |
|---|---|
| Product Type: | Grill |
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login
Recommended Accessories