Hestan 36" Grill & Deluxe Cart 2 Trellis Burners 1 Sear Burner D
Fuel Type:
Liquid Propane
Color:
Prince (Blue)
Shop the Hestan 36" Grill & Deluxe Cart 2 Trellis Burners 1 Sear Burner D by Hestan Outdoor. Premium grill for your outdoor kitchen.
$15,999.00
Manufacturer Rebate Available
Hestan 2026 Rebate — Get 15% off complementary Hestan products with this grill
Get Rebate Form →
Offer valid through September 30, 2026
Product number:
GMBR36CX2-LP-BU
Manufacturer:
Hestan
Description
Hestan 36" Grill & Deluxe Cart 2 Trellis Burners 1 Sear Burner D
Product Highlights
• Horizon Hood™ with spring-assisted hinges to hold at desired heights
• Motion activated Stadium Lights™ with halogen under-hood lighting
• Multi-purpose built-in ceramic infrared rotisserie / searing / nishing burner from 14,000 to 18,000 Btu/hour (depending on model) with simple touch on function
• Patented high performance 321SS tubular Trellis Burner™ at 25,000 Btu/hour each
• Patented 5/16" thick stainless steel DiamondCut Grates™ lasered in-house
• Hot surface ignition system with lighting assist function
• High performance variable ceramic infrared sear burner at 25,000 Btu/hour each
• Patented symmetrical ip to clean radiant tray with monogrammed ceramic briquettes
• 647 square inch total grilling surface for 36" model. 774 square inch total grilling surface for 42" model.
• Available in 36" and 42" widths- Horizon Hood™ with spring-assisted hinges to hold at desired heights
- Motion activated Stadium Lights™ with halogen under-hood lighting
- Multi-purpose built-in ceramic infrared rotisserie / searing / nishing burner from 14,000 to 18,000 Btu/hour (depending on model) with simple touch on function
- Patented high performance 321SS tubular Trellis Burner™ at 25,000 Btu/hour each
- Patented 5/16" thick stainless steel DiamondCut Grates™ lasered in-house
- Hot surface ignition system with lighting assist function
- High performance variable ceramic infrared sear burner at 25,000 Btu/hour each
- Patented symmetrical ip to clean radiant tray with monogrammed ceramic briquettes
- 647 square inch total grilling surface for 36" model. 774 square inch total grilling surface for 42" model.
- Available in 36" and 42" widths
Specifications
| Manufacturer | Hestan |
| Manufacturer Part Number | GMBR36CX2-LP-BU |
| Manufacturer Website Address | http://www.hestan.com |
| Brand Name | Hestan |
| Product Line | Deluxe |
| Product Model | GMBR36CX2-LP-BU |
| Product Name | Deluxe GMBR36CX2-LP-BU Gas Grill/Rotisserie |
| Product Type | Gas Grill/Rotisserie |
| Cooking Area | 4 Sq. ft. |
| Cooking Surface Width | 36" |
| Cooking Power | 34.88 kW |
| Fuel Type | LP Gas |
| Number of Cooking Elements | 6 |
| Features | Infrared Cooking |
| Power Consumption | 34.88 kW |
| Product Color | Prince Blue |
| Product Material | Ceramic |
| Grate Material | Stainless Steel |
| Form Factor | Freestanding |
| Application/Usage | Outdoor |
| Model Number | GMBR36CX2-LP-BU |
| Brand | Hestan |
| Category | Outdoor Grilling/36" Gas Grill |
| Mfr ID | HESTOD |
| Color | Blue |
| UPS Shippable | N |
| Shipping Weight | 636 |
| UPC Code | 842763105123 |
| TAA Compliant | - |
Properties
| Brand: | Hestan Outdoor |
|---|---|
| Fuel Type: | Natural Gas |
| Mounting Type: | Cart |
| Product Type: | Grill Cart |
| Number of Burners: | 2 |
| Size: | 36" |
Reviews
0
Login