Hestan 36" Grill & Deluxe Cart 2 Trellis Burners 1 Sear Burner D
Fuel Type:
Liquid Propane
Color:
Tin Roof (Gray)
Shop the Hestan 36" Grill & Deluxe Cart 2 Trellis Burners 1 Sear Burner D by Hestan Outdoor. Premium grill for your outdoor kitchen.
$15,999.00
Manufacturer Rebate Available
Hestan 2026 Rebate — Get 15% off complementary Hestan products with this grill
Get Rebate Form →
Offer valid through September 30, 2026
Product number:
GMBR36CX2-LP-GG
Manufacturer:
Hestan
Description
Hestan 36" Grill & Deluxe Cart 2 Trellis Burners 1 Sear Burner D
Product Highlights
• Horizon Hood
• Motion-activated Stadium Lights
• Ceramic infrared top burner
• Heavy-duty 321 stainless steel Trellis Burner
• 5/16 Inch stainless steel DiamondCut Grates
• High-performance variable ceramic infrared sear burners
• 774 sq. in. primary grilling surface
• Symmetrical flip-to-clean radiant tray
• Concealed whisper-quiet rotisserie motor system
• Marquise Accented Control Panel- Horizon Hood
- Motion-activated Stadium Lights
- Ceramic infrared top burner
- Heavy-duty 321 stainless steel Trellis Burner
- 5/16 Inch stainless steel DiamondCut Grates
- High-performance variable ceramic infrared sear burners
- 774 sq. in. primary grilling surface
- Symmetrical flip-to-clean radiant tray
- Concealed whisper-quiet rotisserie motor system
- Marquise Accented Control Panel
Specifications
| Manufacturer | Hestan |
| Manufacturer Part Number | GMBR36CX2-LP-GG |
| Manufacturer Website Address | http://www.hestan.com |
| Brand Name | Hestan |
| Product Line | Deluxe |
| Product Model | GMBR36CX2-LP-GG |
| Product Name | Deluxe GMBR36CX2-LP-GG Gas Grill/Rotisserie |
| Product Type | Gas Grill/Rotisserie |
| Cooking Area | 4 Sq. ft. |
| Cooking Surface Width | 36" |
| Cooking Power | 34.88 kW |
| Fuel Type | LP Gas |
| Number of Cooking Elements | 6 |
| Rotisserie Compatible | Yes |
| Features | Infrared Cooking |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Consumption | 34.88 kW |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Ceramic |
| Grate Material | Stainless Steel |
| Form Factor | Freestanding |
| Application/Usage | Outdoor |
| Model Number | GMBR36CX2-LP-GG |
| Brand | Hestan |
| Category | Outdoor Grilling/36" Gas Grill |
| Mfr ID | HESTOD |
| Color | Dark Grey |
| UPS Shippable | N |
| Shipping Weight | 636 |
| UPC Code | 842763105109 |
Properties
| Brand: | Hestan Outdoor |
|---|---|
| Fuel Type: | Natural Gas |
| Mounting Type: | Cart |
| Product Type: | Grill Cart |
| Number of Burners: | 2 |
| Size: | 36" |
Reviews
0
Login