Hestan ASPIRE Grill Built-In 2 U-Burner 1 Sear Rotisserie
$6,399.00
Available by Special Order
Please call 813-875-EGGS (3447) or contact us to order this item.
Hestan ASPIRE Grill Built-In 2 U-Burner 1 Sear Rotisserie
Product Highlights
- Available in 30", 36"and 42"
- Spring assist for ease of opening hood
- Two 20 watt halogen interior lights for the brightest illumination
- Built-in ceramic infrared rotisserie burner from 12,000 to 14,000 Btu/hour (depending on model) with simple touch on function
- High performance stainless tubular burner at 23,000 Btu/hour each
- Stainless steel rod grate
- High performance variable ceramic infrared sear burner at 23,000 Btu/hour
- Symmetrical flip to clean radiant tray with ceramic disc briquettes
- 519 square inch total grilling surface for 30" model. 647 square inch total grilling surface for 36" model. 774 square inch total grilling surface for 42" model.
- Warming rack - 147 square inches for the 30" , 183 square inches for the 36" , 219 square inches for 42"
- Stainless Steel burners
- Ceramic Infrared Rotisserie
Specifications
| Product Type | Gas Grill/Rotisserie |
| Cooking Area | 4 Sq. ft. |
| Cooking Power | 24.32 kW |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Form Factor | Built-in |
| Grate Material | Stainless Steel |
| Product Material | Steel |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Country of Origin | United States |
| Cooking Surface Width | 36" |
| Brand: | Hestan Outdoor |
|---|---|
| Fuel Type: | Natural Gas |
| Mounting Type: | Built-In |
| Product Type: | Rotisserie Kit |
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login
Recommended Accessories
More Hestan Outdoor Products